تولید فلدسپات باکیفیت به صورت انبوه

فلدسپات، نوعی کانی سنگی ست که در تهیه ی شیشه و تولید کاشی و سرامیک و صنایع دیگر پر کاربرد است. ایران به دلیل داشتن معادن زیاد سنگ، انواع فلدسپات را از این معادن استخراج و در بازارهای داخلی و خارجی توزیع می‌نماید. مراکز و کارخانجات، تولید فلدسپات باکیفیت را به صورت انبوه انجام می‌دهند تا نیازهای جامعه را برطرف کنند. این سنگ‌ها با کیفیت عالی و مناسب‌ترین قیمت در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد.

تولید فلدسپات باکیفیت به صورت انبوه

مختصری درباره مشکلات تولید فلدسپات در ایران

مختصری درباره مشکلات تولید فلدسپات در ایران

شرکت‌های معدنی و تولیدکنندگان در ایران برای تولید فلدسپات، با مشکلاتی مواجه می‌شوند که باعث کاهش تولید این کانی معدنی می‌شود‌. از عوامل و مشکلات تولید فلدسپات می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روش‌های استخراج سنگ فلدسپات که بر کیفیت سنگ تاثیر می‌گذارد
 • عدم وجود کارخانجات فرآوری سنگ فلدسپات در شهرهای دارای معادن
 • کاهش عرضه و تقاضا
 • عدم بازاریابی و کشف مصرف کننده چه در ایران و چه در کشورهای دیگر
 • نا مناسب بودن دستگاه‌های استخراج سنگ‌ها و یا استاندارد نبودن آن‌ها
 • عوامل سیاسی و اقتصادی مانند جنگ، تورم، که باعث کاهش نیروی انسانی می‌شود و در نتیجه در تولید فلدسپات مشکل ایجاد می‌شود.

بیشترین میزان تولید فلدسپات با کیفیت در سال گذشته

بیشترین میزان تولید فلدسپات با کیفیت در سال گذشته

سنگ فلدسپات یکی از کانی‌های طبیعی می‌باشد که به وفور در ایران موجود می‌باشد و شباهت بسیاری با سیلیس دارد و بلورین هستند. تفاوت سیلیس و فلدسپات در کارایی آن‌ها است. سنگ فلدسپات بیشتر در تهیه‌ی شیشه، کاشی و سرامیک و لعاب استفاده می‌شود ولی سنگ سیلیس در ساخت و سازهای ساختمانی بیشترین استفاده را دارد. ایران جزء کشورهایی است که معادن فلدسپات بسیاری دارد و این معادن همه ساله فلدسپات‌های باکیفیت را استخراج و فرآوری کرده و در ایران و دیگر کشورها به فروش می‌رسانند.

با وجود معادن فلدسپات در ایران و جایگاه خوب جهانی، تولید فلدسپات با کیفیت در ایران نسبت به کشوری مانند مصر کمتر است. عوامل بسیاری در این زمینه دخیل هستند که یکی روش‌های استخراج و فرآوری می‌باشد، اما تولیدکنندگان تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا محصولاتی با کیفیت را با مناسب ترین قیمت عرضه نمایند و تولیدات خود را از سال‌های گذشته بیشتر کرده و آن را در بازارهای داخلی به فروش می‌رساند و به دیگر کشورهای متقاضی نیز صادر می‌نمایند.

آشنایی با فرایند تولید فلدسپات در ایران

آشنایی با فرایند تولید فلدسپات در ایران

فلدسپات ماده اولیه در ساخت تقریباً تمام محصولات رسی است. در شیشه، سرامیک، سفال، چینی، لعاب، و در پودرهای محکم کننده و همچنین در چرخ های آسیاب و غیره استفاده می شود. فرایند تولید فلدسپات به این صورت است:

 1. سنگ شکن و استخراج فلدسپات از معادن رو باز
 2. حمل با کامیون و فرستادن به آسیاب و سنگ شکنی
 3. فیلتر کردن و خشک کردن کنسانتره فلدسپات
 4. لایه برداری و حالت دهندگی
 5. فلوتاسیون فلدسپات

اصولا این سنگ‌ها از معادن روباز استخراج می‌شود‌. فلوشیت یک سیستم استخراج و سنگ شکن روباز است که دو مرحله‌ای می‌باشد و باعث کوچکتر شدن سنگ‌های معدنی فلدسپات می‌شود‌. برای سنگ‌های درشت و تناژ بزرگ از دستگاه سنگ شکن مدار بسته استفاده می‌شود که کارایی بهتری برای این کار دارد.

بعد از استخراج سنگ‌ها به وسیله‌ی کامیون به کارخانه‌ی آسیاب فرستاده می‌شوند. در آنجا فلدسپات با استاندارد مش ۲۰ تهیه می‌شود که بیشترین مصرف را در بازار دارد، اما در اندازه‌های دیگر نیز تولید می‌شود. در مرحله‌ی فیلتر کردن و خشک کردن کنسانتره فلدسپات، کنسانتره‌های فلوتاسیون فلدسپات در یک دستگاه، طبقه بندی شده، و رطوبت سنگ که تقریباً 20 درصد است آبگیری می شوند و سپس روی یک فیلتر تغذیه بالا یا خلاء افقی تا رطوبت 7-9 درصد آبگیری می شوند. تعادل رطوبت در خشک کن روتاری استاندارد است که قابل تغییر نیز می‌باشد. محصول خشک به سیلوهای ذخیره سازی بالا می رود و از روی صفحه ارتعاشی دیلون 20 مش عبور داده می شود تا اندازه و مقیاس احتمالی که راه خود را به محصول فلوتاسیون فلدسپات پیدا می کند انجام شود.

بعد از این مراحل در قسمت لایه برداری مواد ناخالص مانند شن و ماسه و یا مواد دیگر مانند لجن‌های از روی سنگ گرفته می‌شود و بعد سنگ خالص در اندازه‌های مختلف تهیه و تر بازارهای داخلی و خارجی توزیع و عرضه می‌شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما