10 نوع از مصالح نسوز مورد استفاده در ساختمان

یک مکان مخصوص برای راه اندازی آتش برای باغ، ملک یا کلبه در جنگل می تواند مورد پسند باشد و به راحتی می توانید خودتان آن را راه اندازی کنید. البته نه تنها فونداسیونی که کف زیر شومینه را از گرما محافظت کند، بلکه سنگ های مناسب نیز مهم است. آنها تزئینی هستند، آتش را تحت کنترل نگه می دارند و می توان از آنها برای نگهداری انواع ظروف باربیکیو استفاده کرد. برای این منظور فقط از سنگ های طبیعی روکش دار و مقاوم در برابر حرارت و آجر نما نسوز استفاده می شود.

مصالح طبیعی نسوز

آیا سنگ های طبیعی نسوز وجود دارد؟

انتخاب سنگ های مناسب برای شومینه ضروری است، زیرا هر سنگی برای استفاده دائمی به عنوان شومینه مناسب نیست. در حالی که بیشتر سنگ‌های طبیعی جامد و سنگین هستند و باعث می‌شوند نسوز به نظر برسند، اما این موضوع بسیار دور از ذهن است. بسته به تراکم و تخلخل سنگ انتخاب شده، استفاده ممکن از کمی مقاوم در برابر حرارت تا مقاوم تر در برابر حرارت و تقریبا نسوز متفاوت است. به عنوان مثال، سنگ آهک مانند سنگ مرمر، تنها در صورت قرار گرفتن در معرض فشار زیاد، حرارت کم را تحمل می کند و می ترکد، در حالی که پورفیری سنگ آتشفشانی به دلیل ترکیباتش تقریباً در برابر حرارت مقاوم است. اگر برای مدت طولانی در معرض گرما قرار بگیرید، مشکلات زیر ممکن است برای بسیاری از سنگ های طبیعی رخ دهد.

سنگ می شکند، می ترکد یا حتی منفجر می شود
ترک ایجاد می شود، سنگ ثبات خود را از دست می دهد
تغییر رنگ رخ می دهد، به عنوان مثال با ماسه سنگ
گرما از طریق سنگ به محیط منتقل می شود

مصالح طبیعی نسوز
بزرگترین مشکل در اینجا منافذ سنگ است. اینها رطوبت را جذب می کنند و دما اغلب بین گرم و سرد با افزایش و کاهش رطوبت در نوسان است، حجم سنگ تغییر می کند که می تواند آن را ناپایدار کند. به خودی خود در مورد هر صخره ای از طبیعت این گونه است و به همین دلیل سنگ های طبیعی مقاوم در برابر حرارت وجود دارد اما به خودی خود سنگ های نسوز که می توانند هر حرارتی را تحمل کنند.

با این حال، ده نوع سنگ وجود دارد که به شدت در برابر حرارت مقاوم هستند و آنها را برای شومینه عالی می کند.

ماسه سنگ
پورفیری
بازالت و گدازه بازالتی
گرانیت ها
سنگ صابون
تراکیت
توف
greywacke
گنیس
کوارتزیت

از آنجایی که شومینه ساختمان یا سازه ای نیست که برای زندگی انسان ضروری باشد، می توان از سنگ های ذکر شده به عنوان حاشیه دور شومینه استفاده کرد. در اینجا اما عایق داخلی از اثر حرارت مستقیم ضروری است که توسط دو محصول سنگ نسوز امکان پذیر می شود.

آجر نسوز
آجر و کلینکر

اینها ترکیبات ویژه ای از مواد مقاوم در برابر حرارت هستند که می توانند حتی گرمای آتش سوزان را نیز تحمل کنند. آنها به عنوان لایه ای عمل می کنند که گرمای آتش را مستقیماً جذب می کند و فقط گرمای باقی مانده را به سنگ های طبیعی می دهد. این مهم است، زیرا تنها از این طریق است که حتی سنگ هایی با بالاترین مقاومت در برابر حرارت می توانند به عنوان شومینه استفاده شوند و به شما این امکان را می دهند که در طولانی مدت ساعات خوشی را در باغ سپری کنید. در پاراگراف های زیر اطلاعات دقیقی در مورد تک تک سنگ های طبیعی خواهید یافت.

لطفا توجه داشته باشید: هرگز سنگ ها را از جنگل جمع آوری نکنید، به خصوص نه از رودخانه ها یا نهرها، و از آنها به عنوان پایه ای برای گودال آتش استفاده کنید. از آنجایی که شما نمی دانید چه نوع سنگی است، پس از چند ساعت در آتش می تواند به طور خطرناکی منهدم شوند.

ماسه سنگ

ماسه سنگ یکی از قدیمی ترین سنگ های رسوبی است که بشر برای سازه هایی مانند اهرام از آن استفاده کرده است. سنگ طبیعی به دلیل ترکیب حداقل 50 درصد دانه های ماسه، عمدتاً کوارتز و سایر عناصر، در برابر گرما بسیار مقاوم بوده و نسبت به یخبندان نیز حساس نیست. اگر ماسه سنگ دارای مقادیر زیادی فلدسپات، یعنی مواد معدنی سیلیکات باشد، مقاوم تر می شود و همچنان می تواند به طور موثر به عنوان شومینه استفاده شود. ماسه سنگ نه تنها برای ساخت و ساز ساختمان ها استفاده می شد، بلکه اغلب برای اجاق گاز استفاده می شد، به ویژه در دوران باستان در مدیترانه و خاورمیانه. بنابراین ماسه سنگ برای باغ های مدیترانه ای عالی است.

نکته: اگر شومینه ماسه سنگی را انتخاب می کنید، طیف وسیعی از رنگ ها را برای انتخاب دارید. زرد و قرمز رایج ترین گونه ها هستند و پس از آن خاکستری، سفید، قهوه ای و حتی سبز (Anröchter Stein) که در معرض گرما تغییر رنگ می دهند.

ماسه سنگ

پورفیری

پورفیری که در یونان باستان به معنای ارغوانی است، به سنگ های مختلف با منشأ آتشفشانی مربوط به سنگ های به اصطلاح آذرین اطلاق می شود. سنگ های آذرین بسیار مقاوم در برابر حرارت هستند زیرا همانطور که از نام آن پیداست از ماگمای سرد شده تشکیل شده اند. پورفیری دارای تعداد زیادی فلدسپات و کریستال است که سنگ طبیعی را تقریباً 100 درصد نسوز می کند. در اینجا باید بیش از هر چیز به پورفیری با مقادیر زیاد کوارتز اشاره کرد. سنگ ها حتی می توانند آتش های بسیار داغ تا دمای 1000 درجه سانتی گراد را تحمل کنند و به دلیل سبک ساده خود برای انواع پروژه های باغی مناسب هستند.

پورفیری

بازالت و گدازه بازالتی

بازالت و به ویژه گدازه بازالت نیز ماگماتیت هستند و از زمان های قدیم شناخته شده اند. بازالت در رنگ‌های مشکی، خاکستری یا آبی-خاکستری چشمگیر است و چگالی بالایی دارد که سنگ را به یک کاندید عالی برای شومینه تبدیل می‌کند. به خصوص گدازه بازالت در اینجا توصیه می شود. ظاهری خشن دارد که اغلب برای نماها و سازه های دیگر مانند پل ها استفاده می شود، در حالی که بازالت معمولی بیشتر برای کاشی ها استفاده می شود. بازالت تراشی شده به دلیل شکل گیری آن به اصطلاح جهت جریان دارد که نحوه جریان گدازه را نشان می دهد.

بازالت و گدازه بازالتی

گرانیت ها

گرانیت های مختلف نیز ماگماتیت هستند، اما اینها متعلق به پلوتونیت ها هستند، یعنی سنگ های عمیقی که بر خلاف بازالت یا پورفیری، به صورت گدازه بالا نمی آیند. آنها بیشتر زیرزمینی و کاملاً درشت دانه هستند. آنها بیشتر از قسمت های زیر تشکیل شده اند.

کوارتز

فلدسپات

میکا (سیلیکات لایه ای، اغلب در لوازم آرایشی و به عنوان یک عایق در مهندسی برق استفاده می شود)

گرانیت ها رنگ های مختلفی دارند و می توانند به راحتی در برابر آتش سوزی تا دمای 600 درجه سانتی گراد مقاومت کنند، اما جزو سنگ هایی نیستند که بتوانند گرمای شدید را تحمل کنند. آنها عمدتاً از قرار گرفتن در معرض مستقیم آتش رنج می برند و بنابراین باید فقط همراه با مواد عایق استفاده شوند. آنها به دلیل کاربردهای تزئینی بسیار محبوب هستند.

گرانیت ها

سنگ صابون

در نگاه اول به نظر نمی رسد که سنگ صابون به دلیل سطح نرم و وزن کم در برابر حرارت مقاوم باشد، اما در گذشته برای اجاق گاز و ظروف پخت و پز استفاده می شد. سنگ صابون از تالک تشکیل شده است و بهترین سنگ طبیعی برای شومینه است، زیرا تقریباً نسوز نیز می باشد. ویژگی برجسته سنگ صابون انواع رنگ های مختلف است که از سفید خالص تا صورتی تا سیاه و آبی را شامل می شود و بنابراین برای هر نوع باغی مناسب است. پروژه های باغ مدرن به ویژه از درخشش سنگ سود می برند.

سنگ صابون

تراکیت

تراکیت یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی در آلمان است که برای آجر کوره استفاده می شد. آنها پلوتونیت هستند، شبیه به گرانیت، اما مشابه سینیت ها هستند و بنابراین در برابر آتش و گرما بسیار مقاوم تر هستند. رنگ خاکستری مایل به سفید آنها این سنگ ها را برای انواع باغ ها و زمین ها مناسب می کند. از آنجایی که آنها بسیار مقاوم در برابر یخ زدگی هستند، می توانید به راحتی در زمستان آتش روشن کنید تا خود را گرم کنید. آنها گرما را به خوبی حفظ می کنند، دقیقاً به همین دلیل است که برای اجاق های تاریخی بسیار ارزشمند هستند. بسیاری از اجاق‌ها در خانه‌های قدیمی هنوز از تراکیت ساخته می‌شوند.

تراکیت

توف

مانند تراکیت، توف برای ساخت کوره ها استفاده می شود و همچنین یک سنگ آتشفشانی است که به دلیل تنوع رنگ های متعدد در سراسر جهان محبوب است. بسته به منطقه، رنگ های مختلفی در اینجا ایجاد می شود که ناشی از آتشفشان ها است. توف یا خاکستر آتشفشانی جامد شده و قطعات سنگ یا گدازه سرد شده است که چندین کیلومتر پس از فوران پرتاب می شود. به دلیل شرایط کاملا متخلخل، در گذشته برای سنگ تراشی استفاده می شد و سنگ های طبیعی از نظر زیبایی در باغ خود را نشان می دادند.

توف

گنیس

گنیس ها سنگ های دگرگونی هستند که در نتیجه تغییرات فشار در محیط به عنوان مثال در اثر حرکات صفحه به وجود می آیند و حاوی حداقل 20 درصد فلدسپات هستند. نام این سنگ از زبان معدنچیان ساکسون در قرن شانزدهم گرفته شده است و به معنای “جرقه” است. این برای نشان دادن درخشان سنگ ها هنگام چرخش در نور است. ساختار آنها شبیه گرانیت است، اما در برابر گرما و یخبندان بسیار مقاوم‌تر هستند و در رنگ‌های زیادی وجود دارند که شخصیت شگفت‌انگیزی را در باغ به تصویر می‌کشند. آنها را می توان به راحتی جلا داد و بنابراین طیف رنگ را حتی قوی تر نشان داد. رنگ های معمولی سنگ ها خاکستری، سفید و سیاه است.


گنیس

کوارتزیت

کوارتزیت سنگ های طبیعی هستند که بیشتر از کوارتز تشکیل شده اند و می توان از آنها به عنوان سنگ های رنگارنگ شومینه استفاده کرد. آنها در برابر همه اشکال محیطی بسیار مقاوم هستند و بنابراین در برابر سرما و گرما نیز مقاوم هستند. این در انواع رنگ‌ها، از سایه‌های کلاسیک خاکستری گرفته تا رنگ‌های قرمز پررنگ و رنگین‌کمان وجود دارد، که می‌توان از آن برای شومینه خود در حیاط یا باغ استفاده کرد.


کوارتزیت

شاموت

آجرهاینسوز مستقیماً سنگ‌های طبیعی نیستند، بلکه سنگ‌های مصنوعی ساخته شده از خاک رس و اکسید آلومینیوم (Al2O3) هستند که 100% نسوز هستند. آجرهای نسوز یک جزء ضروری برای انواع شومینه و باربیکیو هستند زیرا می توانند در برابر هر نوع دما مقاومت کنند. به همین دلیل با نشان دادن حلقه اول شومینه به عنوان محافظ در برابر گرمای آتش استفاده می شود. آنها عایق هستند و سنگ های فوق را از حرارت محافظت می کنند تا ترک نخورند و ماندگاری بیشتری داشته باشند.

از نظر مقاومت حرارتی، تمایز بین:

خاک نسوز اسیدی با محتوای Al2O3 بین ده تا 30 درصد
خاک نسوز معمولی با محتوای Al2O3 بین 30 تا 45 درصد


شاموت
آجرها با ملات مخصوص نسوز استفاده می شود که نسوز و مقاوم در برابر حرارت نیز می باشد. همچنین از سایر سنگ های طبیعی شومینه در برابر گرما محافظت می کند، بنابراین می توانید به راحتی پروژه های جالبی را بدون نگرانی از مقاومت سنگ های دیگر در برابر حرارت ایجاد کنید.

آجر

آجرها یا آجرها از خاک رس پخته می شوند و این به آنها خاصیت نسوز می دهد. آجرها را می‌توان از خاک نسوز یا متخلخل ساخت که باعث ایجاد کلینکر می‌شود. کلینکرها آنقدر داغ سوختند که منافذ واقعی بسته می‌شوند و نه گرما و نه سرما نمی‌توانند به سنگ‌ها آسیب بزنند. به همین دلیل، آنها به اندازه آجرهای نسوز به عنوان محافظ حرارتی مناسب هستند که می خواهید برای شومینه خود استفاده کنید. آجرها را می توان به راحتی چیده و با ملات نسوز حتی در برابر حرارت مقاوم تر کرد.

 


آجر

 

Source

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما