کدام پوشش برای نما خانه شما مناسب است ؟

نما به معنای کل پوسته بیرونی ساختمان است. ظاهر یک ساختمان تا حد زیادی توسط رنگ، شکل و متریال نما تعیین می شود.

با این حال، دیوار بیرونی باربر همیشه نما را تشکیل نمی دهد: همچنین می توان آن را به عنوان یک سازه اضافی به دیوار متصل کرد. ما به شما نشان خواهیم داد که چه نوع نماهایی وجود دارد و چگونه آنها متفاوت هستند.

توابع اصلی نما

نما نه تنها ظاهر یک ساختمان را تعیین می کند. سایر عملکردها و وظایف به طراحی مربوطه بستگی دارد:

اگر نما به سادگی یک دیوار بیرونی گچ کاری شده و رنگ آمیزی شده باشد، پوسته بیرونی عملکردهای باربری و عایق را به عهده می گیرد و در عین حال محافظت در برابر آب و هوا را فراهم می کند.

یک لایه عایق نصب شده و گچ کاری شده در خارج از خانه که به آن سیستم کامپوزیت عایق حرارتی (ETICS) گفته می شود، حفاظت از گرما و آب و هوا را فراهم می کند، این نما هیچ خاصیت باربری ندارد.
دیوار پرده ای که بر روی یک سیستم تکیه گاه ساخته شده از چوب یا فلز نصب می شود نیز فقط دارای خواص عایق و محافظ است، اما خاصیت باربری ندارد.
دیوار پرده ای با تهویه عقب (VHF) که هوا می تواند در پشت آن گردش کند از دو سطح تشکیل شده است. لایه داخلی لایه عایق را حمل می کند، لایه بیرونی برای محافظت در برابر آب و هوا استفاده می شود.

تکنولوژی نما: نماهای گرم و سرد

نما گرم

نماهای گرم دیوارهای بیرونی تک پوسته هستند . آنها می توانند از یک یا چند ماده یا لایه تشکیل شوند، اما هیچ لایه هوایی بین اجزای جداگانه پوسته بیرونی ساختمان برنامه ریزی نشده است. نماهای گرم هم عایق حرارتی و هم محافظت در برابر آب و هوا را تضمین می کند . نماهای گرم معمولی شامل انواع زیر است:

نماهای گچی ، که در آن لایه ای از گچ که مستقیماً روی سنگ تراشی اعمال می شود، دیوار بیرونی خانه را در برابر آب و هوا محافظت می کند.

دیوارهای پرده ای که تهویه نمی شوند. آنها همچنین به عنوان ساخت و ساز پست و تیر نامیده می شوند و نباید با دیوارهای پرده تهویه عقب (VHF) اشتباه شوند.

سیستم های کامپوزیت عایق حرارتی که مستقیماً با چسب، رولپلاک یا پیچ لنگر به دیوار بیرونی متصل می شوند و سپس گچ کاری می شوند.

نما سرد

با نمای تهویه شده، دیوار بیرونی ساختمان و در نتیجه عایق نیز توسط لایه ای از هوا از نما جدا می شود . در اینجا، نما نه تنها از چندین لایه تشکیل شده است. از آنجایی که اجزای جداگانه ای است به آن چند پوسته نیز می گویند .

خود نما در مقابل بقیه پوسته بیرونی خانه با فاصله معینی برای گردش هوای لازم قرار می گیرد. در آنجا از باد و آب و هوا محافظت می کند . ساخت و ساز پیچیده تر و گران تر است، اما مزایای زیر را ارائه می دهد:

اگر آب به پوسته بیرونی خانه نفوذ کند، دیوار بیرونی و مواد عایق به دلیل گردش هوا راحت تر خشک می شوند.

در ماه‌های تابستان، یک نمای سرد آب و هوای داخلی دلپذیرتری را تضمین می‌کند. زیرا نور شدید خورشید در درجه اول نما را گرم می کند. عایق حرارتی پشت آن و دیواره بیرونی خنک تر می مانند.

سیستم های نما با عایق

فناوری ساخت و ساز مدرن به طور قابل توجهی توسعه یافته است، به همین دلیل است که فناوری های مختلف نما برای ساختمان های جدید و مدرن سازی املاک موجود وجود دارد. اینکه کدام نما برای ملک شما مناسب است نه تنها به نوع ساختمان بلکه به ترجیحات شخصی شما و فاکتور هزینه نیز بستگی دارد. ما رایج ترین راه حل ها را ارائه می دهیم:

سیستم کامپوزیت عایق حرارتی (ETICS)

سیستم کامپوزیت عایق حرارتی با خواص جدید و موجود محبوبیت دارد زیرا پردازش آسان، ارزان و بسیار موثر است. در اینجا لایه عایق مستقیماً با چسب – اغلب با رولپلاک های اضافی – یا با استفاده از سیستم های ریلی به دیوار بیرونی متصل می شود و سپس گچ کاری و رنگ آمیزی می شود.

از آنجایی که سیستم کامپوزیت عایق حرارتی یک عایق خارجی است ، در هنگام بازسازی ساختمان های قدیمی ، فضای زندگی کاهش نمی یابد . با ساخت و ساز جدید، دستیابی به حداکثر فضای زندگی برای یک پلان کف امکان پذیر است، زیرا دیوارهای بیرونی را می توان به دلیل خواص عایق عالی نازک تر کرد.

دیوارهای پرده ای با تهویه عقب، آزادی طراحی زیادی را ارائه می دهند . در عین حال، جدا شدن واضح از دیوار و عایق دوام و نگهداری آسان را تضمین می کند. سیستم VHF می تواند هم در ساختمان های جدید و هم در پروژه های نوسازی استفاده شود. ساختار اصلی همیشه یکسان است:

سیستم پشتیبانی برای عایق و عناصر نما
لایه عایق
لایه هوا بین لایه عایق و پوسته بیرونی نما
پوست نهایی

لایه هوا بین نما و پوسته بیرونی نه تنها گرم شدن اتاق ها را در تابستان کمتر تضمین می کند، بلکه محافظت در برابر صدا را نیز بهبود می بخشد .

نما گچ

کار با گچ آسان است و می توان آن را به صورت جداگانه طراحی کرد. علاوه بر این، این ماده را می توان روی سطوح مختلف زیادی اعمال کرد ، تا زمانی که آنها پایدار باشند. می توان آن را مستقیماً به دیوار بیرونی خانه یا روی یک سیستم کامپوزیت عایق حرارتی متصل کرد. امروزه مورد دوم اغلب وجود دارد، اما گچ کلاسیک مستقیماً روی سنگ تراشی هنوز محبوب است.

در ساختمان های جدید ، بلوک های ساختمانی با عایق یکپارچه یا بنایی دو لنگه با عایق در میان امکان پذیر است. از آنجایی که چنین نماهایی بدون عایق خارجی اضافی به مقادیر عایق مشخص شده قانونی دست می یابند ، به راحتی می توان آنها را به عنوان نماهای گچی کلاسیک اجرا کرد.

نما گچ کاری شده صنعتگر

نمای کلینکر

ساخت یک خانه کاملاً از آجر به دلیل اندازه کوچک آجرها و هزینه بالای مصالح نسبتاً گران است . از طرفی آجرها خواص بسیار خوبی دارند. بنابراین، بازسازی یک خانه با نمای کلینکر یک تصمیم غیر معمول نیست. کلینکرها از خاک رس پخته شده خالص ساخته می شوند و برای چندین دهه دوام خواهند داشت .

نمای آجر کلینکر باید با عایق حرارتی ترکیب شود تا الزامات قانون انرژی ساختمان (GEG) را برآورده کند و هزینه های گرمایش را کاهش دهد. کلینکرها محافظت عالی در برابر سر و صدا و گرمای تابستان ارائه می دهند و تلاش برای نگهداری نیز کم است. انتخاب رنگ ها، سطوح و الگوها زیاد است، به طوری که طراحی فردی نما امکان پذیر است.

خانه با نمای کلینکر

نمای چوبی

طرح های ساخته شده از چوب از قدیمی ترین اشکال نما هستند. چوب را می توان به صورت عمودی و افقی یا به صورت زونا چسباند. بنابراین مواد خام تجدیدپذیر آزادی خلاقانه زیادی را ارائه می دهد . با لاک ها و لعاب ها هیچ محدودیتی برای انتخاب رنگ وجود ندارد. با اجرای صحیح و انتخاب درست چوب، یک نمای فرسوده و فرسوده به اندازه نمای فرآوری شده بادوام است.

مهم است که در قسمت اسپری پایه خانه از چوب استفاده نکنید و در هر جایی که سطوح افقی مانند طاقچه پنجره با نما برخورد می کند، از مواد به خوبی محافظت شود. علاوه بر این، نمای چوبی باید همیشه از عقب تهویه شود تا از آب گرفتگی جلوگیری شود.

خانه با نمای چوبی در حومه شهر

کدام پوشش نما مناسب است؟

گچ و رنگ نما اصولاً برای طراحی بصری نما استفاده نمی شود. آنها باید رطوبت و اثرات مضر محیطی را از لایه عایق و بنایی دور نگه دارند . برای اینکه این کار عمل کند، پوشش نما باید با ساختمان و مکان آن مطابقت داشته باشد. ارزان ترین راه حل همیشه بهترین نیست. در هنگام انتخاب از مشاوره تخصصی بهره مند شوید. یک پوشش آبدوست که با بستر منطبق باشد بهینه است که تراکم را جذب کرده و سپس آن را به محیط باز می‌گرداند.

همین چند سال پیش، رنگ‌ها و گچ‌های آبگریز که با مواد فعالی که قارچ‌ها و جلبک‌ها را مهار می‌کردند غنی‌شده بودند، بسیار محبوب بودند. اما این راه حل نه موثر است و نه سازگار با محیط زیست . زیرا در یک سطح آبگریز که از نفوذ آب جلوگیری می کند، تراکم با عایق حرارتی خوب در شب و در مناطق سایه شکل می گیرد. این باعث ایجاد جلبک و کپک می شود که در واقع باید از آن جلوگیری کرد.

نما دائماً در معرض باد و آب و هوا است. این تأثیرات ناگزیر منجر به پیری مواد می شود. علاوه بر این، آلودگی در طول زمان رخ می دهد. بنابراین باید حداکثر پس از دو سال نما را توسط یک شرکت متخصص تمیز کنید  و فواصل مراقبت و نگهداری را به طور مشترک تعیین کنید.

آسیب به پوسته بیرونی باید فوراً تعمیر شود – چه ترک یا تراشه. زیرا آسیب به نما در صورت عدم انجام اقدامات مناسب منجر به آسیب به لایه عایق پشت آن یا بنایی می شود. جلوگیری از نفوذ رطوبت به نما ضروری است.

بهترین انتخاب برای طراحی و اجرا نماهای داخلی و خارجی ساختمان که کمترین هزینه بعلاوه بیشترین بازخورد و کیفیت را داشته باشد آجر نما نسوز است که نسبت به دما، آب مقاوم بوده و کمتر نسبت به دیگر محصولات ساختمانی نیاز به مراقبت و نگهداری دارد.

آجر نما نسوز سفید
آجر نما نسوز سفید

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما